Povodom Dana nezavisnosti, u okviru inicijative za Ženski sud feministicki pristup pravdi, 22. i 23. maja 2014. obići ćemo mjesta zločina koji su se desili tokom ratova devedesetih: Morinj (logor za hrvatske zarobljenike 1991/2), Herceg Novi (mjesto sa najvećim brojem deportovanih muslimana koji su ubijeni u BiH 1992), Bukovicu (mjesto etničkog čišćenja muslimana1992/3), Kaludjerski laz (mjesto gdje je od pripadnika Vojske Jugoslavije ubijeno šest civila albanske nacionalnosti a koje personifikuje još šesnaest ubjenih albanskih civila u vremenu od aprila do juna 1999. g. koji su izbjegli sa Kosova 1999), i Murinu ( mjesto stradanja šest civila medju kojima troje djece, od NATO bombardovanja).
Pravda za žrtve još nije zadovoljena. Institucije države (sudstvo i tužilaštvo) u sprovođenju prava nisu poštovale kontekst dešavanja, nisu uložile dovoljno napora da se svi krivci privedu pravdi, nije pitana komandna odgovornost, procesi su odugovlačeni, oslobađajuće presude su donešene u većini slučajeva, izrečene su neprimjereno niske kazne a obrazloženja presuda ne doprinose javnosti učinjenih djela i principima pravednosti. Politička zajednica ne preuzima odgovornost za učinjeno devedesetih, već sprovodi politike zaborava i negiranja zločina koji su činjeni u naše ime.
Politika nekažnjivosti zločina i neutvrdjivanja odgovornosti nastavlja rat drugim sredstvima u CG. Ovo stanje proizvodi kontinuitet nasilja što se manifestuje kroz bogaćenje malog broja pojedinaca u vladajućim elitama (i bliskim vlastima) i osiromašenje velikog broja stanovnika. Ovakva politika dovela je do netransparentnih privatizacija, socijalne nepravde, kriminala, sive ekonomije i povećanog stepena nasilja koje je vidljivo i u drugim segmentima društva kroz socijalnu patologiju (partitokratija, korupcija, nepotizam), kriminal, trgovinu ljudima i do nasilja „od porodice do ulice“. Nedostatak tranzicione pravde omogućava održavanje nacionalističkih politika kojima se uspostavlja, svih godina, ravnoteža straha u CG kada se pitanja ekonomskog, socijalnog i moralnog sunovrata postave na javnu scenu.
Obilaskom mjesta zločina, izvršavamo naš etički i politički zadatak, činimo vidljivim zločine činjene u naše ime i preuzimamo „breme odgovornosti“.
Ovim činom :
Poručujemo javnosti Crne Gore :
Mir se ne postiže završetkom rata ili oružanog sukoba niti sklapanjem mirovnih sporazuma, već je mir stalni proces usmjeren ka iskorjenjivanju rata i uzroka rata, kao i ostvarivanje sigurnosti i bezbijednosti za sve.
Obilazak mjesta zločina realizovaće se u organizaciji Anime u kojoj su uklučene i aktivisti /- kinje organizacija : Bona Fide- Pljevlja, Liga žena glasača-Nikšić, Ljepota zdravlja- Nikšić, Snažna mama- Bijelo Polje, Xeggar- Bar, NVO br .19 -Bar, HRA- Akcija za ljudska prava- Podgorica, Centar za građansko obrazovanje- Podgorica, Udruženje za razvoj civilnog društva- Bijelo Polje, Crnogorskog komiteta pravnika za zaštitu ljudskih prava- Rožaje, Udruženje građana Bukovice i aktivisti/ -kinje koje su uključene u inicijativu Ženski sud- feministički pristup pravdi.
Finansijska podrška Mediterranean Women’s Fund
NVO Anima
maj. 2014. Kotor