B7.T7 – Varnice na relaciji Ustavni sud – Vrhovni sud, zajednički sastanak moguće rješenje
08/05/2025B7.KV – KRATKE VIJESTI
08/05/2025B7.T8 – HRA na sastanku sa članovima Venecijanske komisije
HRA BILTEN 7 – TEMA 8
Delegacija Venecijanske komisije je boravila u posjeti Crnoj Gori 24. i 25. aprila 2025. godine, u sklopu aktivnosti na izradi mišljenja o postupku prilikom prestanka funkcije sudija Ustavnog suda zbog ispunjenja uslova za starosnu penziju. Tokom posjete, delegacija se sastala sa predstavnicima crnogorskih institucija, uključujući predsjednika Sudskog savjeta, predsjednicu Vrhovnog suda, predsjednicu i sudije Ustavnog suda, predsjednika Crne Gore, kao i sa predstavnicima pozicije, opozicije i nevladinog sektora.
Predstavnica Akcije za ljudska prava Amra Bajrović prisustvovala je sastanku sa članovima Venecijanske komisije i iznijela stav HRA da mandat sudija Ustavnog suda prestaje na osnovu imperativnih odredbi Ustava i Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (ZPIO), na isti način kao i za sve ostale sudije u Crnoj Gori. HRA je upozorila da nastavak vršenja sudijske funkcije Budimira Šćepanovića i Desanke Lopičić, kojima je mandat odavno istekao, predstavlja kršenje vladavine prava i podriva legitimitet Ustavnog suda.
Bajrovićeva je na sastanku istakla da je HRA prethodno zatražila pravno mišljenje istaknutog profesora radnog prava i penzionisanog sudije Vrhovnog suda Srbije Zorana Ivoševića, koje potvrđuje stav da mandat sudija Ustavnog suda prestaje kada sudije navrše godine života propisane za odlazak u starosnu penziju, shodno ZPIO, a ne Zakonu o radu, kao što tvrde sudije Ustavnog suda koje su ispunile uslove za prestanak funkcije.
U slučaju sutkinje Dragane Đuranović, iako je postupak predviđen Ustavom prekršen, jer je Ustavni odbor, umjesto samog Ustavnog suda zaključio da je sutkinja Đuranović ispunila uslove za prestanak funkcije, HRA smatra da je ova radnja ipak bila primjerenija nego potpuno zanemarivanje člana 154 Ustava, kako u Ustavnom sudu, tako i u Skupštini Crne Gore. S obzirom na to da je Ustavni sud zanemario ovu odredbu umjesto da je primijenio, HRA smatra da je “snaga Ustava” prešla na Skupštinu s dobrim razlogom.
Predlog Akcije za ljudska prava je da se ubuduće Ustavom jasno propiše kada sudijama Ustavnog suda prestaje funkcija usljed ispunjenja uslova za odlazak u penziju, po uzoru na rješenje iz Bosne i Hercegovine, gdje Ustav propisuje da mandat sudijama traje do navršenih 70 godina.
Do tada, HRA smatra da bi odluke o prestanku funkcije sudija Ustavnog suda trebalo da budu deklaratornog karaktera, u skladu s Ustavom i ZPIO, bez potrebe da sudije izražavaju mišljenje ili glasaju o tom pitanju. To podrazumijeva da predsjednik suda donosi odluku kojom utvrđuje da su sudije ispunile uslove za odlazak u penziju, i o tome obavještava nadležnog predlagača.
Sastanak sa članovima Venecijanske komisije bio je prilika da i NVO izlože svoje argumente i ukažu na potrebu tumačenja Ustava i zakona u dobroj vjeri. Sastanku su osim HRA prisustvovali i predstavnici Udruženja pravnika Crne Gore, Centra za monitoring i istraživanja (CeMI) i Građanske alijanse.
HRA BILTEN 7
- B7.KV – KRATKE VIJESTI
- B7.T8 – HRA na sastanku sa članovima Venecijanske komisije
- B7.T7 – Varnice na relaciji Ustavni sud – Vrhovni sud, zajednički sastanak moguće rješenje
- B7.T6 – Sudski savjet nije dozvolio “bijeg” sudija iz Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici
- B7.T5 – Povećanje zarada sudija i državnih tužilaca
- B7.T4 – Zatvaranje Poglavlja 23: Šta još Crna Gora treba da ispuni u oblasti pravosuđa?
- B7.T3 – Veting u Moldaviji – u martu tri kandidata dobila crveni karton
- B7.T2 – Odgovornost sudija i državnih tužilaca u Crnoj Gori – rijetka pojava
- B7.T1 – Vesna Medenica slobodna da se kreće Crnom Gorom, osam sudija svjedočilo u njenu korist