
B7.T6 – Sudski savjet nije dozvolio “bijeg” sudija iz Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici
08/05/2025
B7.T8 – HRA na sastanku sa članovima Venecijanske komisije
08/05/2025B7.T7 – Varnice na relaciji Ustavni sud – Vrhovni sud, zajednički sastanak moguće rješenje

HRA BILTEN 7 – TEMA 7
Ustavni sud Crne Gore je u odlukama kojima je usvojio ustavne žalbe utvrdio da Vrhovni sud nema pravo da odbacuje tužbe za pravično suđenje zbog zloupotrebe prava, i da je time ograničio prava podnosilaca tužbi. Taj stav je izazvao reakciju Vrhovnog suda odakle ističu da odnosi dva suda „mogu biti tenzični, ali u svojoj suštini moraju biti partnerski, jer od njihovog dijaloga zavisi stepen vladavine prava u Crnoj Gori”.
Ustavni sud je prvobitno saopštio da je „pružio ustavnopravnu zaštitu pravu na suđenje u razumnom roku, u situacijama kada Vrhovni sud odbacuje tužbe za pravično zadovoljenje zbog zloupotrebe prava”.
„Ukidajući predmetne odluke Vrhovnog suda i vraćajući ih na ponovni postupak i odlučivanje, Ustavni sud je, između ostalog, izrazio stav da je Vrhovni sud uveo nova pravila i način odlučivanja po tužbi za pravično zadovoljenje, koje kao takvo nije propisano ni Zakonom o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, niti Zakonom o parničnom postupku.”
Poslali su i poruku Vrhovnom sudu da se u svakom konkretnom predmetu “uzdrži od proizvoljnog zaključivanja”.
Ubrzo nakon saopštenja Ustavnog suda oglasila se čelnica crnogorskog sudstva Valentina Pavličić. Napomenula je da je održavanje pravosudnog dijaloga jedna od ključnih strateških obaveza Crne Gore na putu pristupanja Evropskoj uniji.
„Stoga, čudi ovakav odnos Ustavnog suda prema Vrhovnom sudu, jer se objavljivanjem stručnih stavova iz najnovije prakse putem jednostranih saopštenja u kojima se Vrhovni sud poziva ‘da se uzdrži od proizvoljnog zaključivanja u konkretnim predmetima’ odstupa od očekivanog nivoa institucionalne uzdržanosti i pravne utemeljenosti, zbog čega se stiče utisak o senzacionalističkom karakteru takvih objava”, piše u saopštenju Vrhovnog suda koje je potpisala Pavličićeva.
Iz tog suda poručuju da će se tokom njenog mandata „uzdržati od ocjene pravnog pristupa Ustavnog suda u ovim i drugim predmetima”.
Izvršna direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc-Prelević se u izjavi za Radio Crne Gore založila za uspostavljanje dijaloga dva suda u opštem interesu. “Mislimo da je najcjelishodnije, najkorisnije, zapravo, da se sudije koje u tim sporovima odlučuju nađu na jednom kolegijalnom stručnom sastanku da razriješe sve dileme i tako spriječe da se nejasno stanje nastavlja, i da Ustavni sud onda ukida odluke Vrhovnog i vraća na ponovno odlučivanje. To bi bilo najpraktičnije, i najkorisnije za opšti interes građana koji očekuju pravdu, i bolje da je dobiju odmah od Vrhovnog suda”, kazala je Gorjanc-Prelević.
HRA BILTEN 7
- B7.T1 – Vesna Medenica slobodna da se kreće Crnom Gorom, osam sudija svjedočilo u njenu korist
- B7.T2 – Odgovornost sudija i državnih tužilaca u Crnoj Gori – rijetka pojava
- B7.T3 – Veting u Moldaviji – u martu tri kandidata dobila crveni karton
- B7.T4 – Zatvaranje Poglavlja 23: Šta još Crna Gora treba da ispuni u oblasti pravosuđa?
- B7.T5 – Povećanje zarada sudija i državnih tužilaca
- B7.T6 – Sudski savjet nije dozvolio “bijeg” sudija iz Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici
- B7.T7 – Varnice na relaciji Ustavni sud – Vrhovni sud, zajednički sastanak moguće rješenje
- B7.T8 – HRA na sastanku sa članovima Venecijanske komisije
- B7.KV – KRATKE VIJESTI