“Poštovane dame i gospodo,
dragi prijatelji,
navršavaju se 24 godine od kada je s ovoga mjesta najmanje 60 izbjeglica, koji su u Crnoj Gori potražili utočište od rata u Bosni, predato njihovim neprijateljima, vojsci bosanskih Srba.
Svi koji su tog 27. maja 1992. godine izručeni, ubijeni su istog dana, ostali su mučeni i ubijeni u logoru u Foči, a samo nekolicina je uspjela da preživi. Još uvijek nisu pronađena tijela nekih žrtava koji su deportovani iz Herceg-Novog te 1992. godine.
I mi iz Akcije za ljudska prava, Centra za gradjansko obrazovanje i Anime kao ni porodice stradalih žrtava ovaj zločin ne možemo da prepustimo zaboravu. Neki od nas smo bili djeca kada je zvanična Crna Gora 1992. godine sramno pogazila norme čovječnosti. Sad znamo da su ovdje tada stajala i djeca uhapšenih izbjeglica kojima se hercegnovska policija izrugivala i prezrivo ih sprečavala da se poslednji put sretnu s očevima.
Danas saosjećamo sa bolom porodica koje su izgubile najmilije. Osudjujemo zločin, čekamo da bude kažnjen i upozoravamo da se ne ponovi.
Nažalost i ovu godišnjicu obilježavamo bez spomenika žrtvama, bez Dana sećanja na njih, bez istorijskog izvinjenja crnogorske policije i bez kazne za bilo koga.
Nadamo se da ćemo dočekati da se priznaju sve posljedice zločina prema deportovanim izbjeglicama, da će se izgraditi spomenik za počast nevinim žrtvama i opomenu budućim generacijama i političara i policijskih službenika.
Hvala vam svima u ime Akcije za ljudska prava što ste došli da danas zajedno pomislimo na žrtve i njihove trajno unesrećene porodice, ali i na budućnost naše Crne Gore koju nećemo da gradimo ćuteći o tragičnim greškama njene zvanične i ne tako davne prošlosti.
Hvala na pažnji.”
Mirjana Radović, HRA
Na skupu su govorili i Nedžiba Bajrović, supruga stradalog Osmana Bajrovića, Zinaida Miljković, odbornica SDP-a u Skupštini opštine Herceg-Novi, Milovan Baždar odbornik DF-SNP, Tamara Milaš CGO i Mirsad Kurgaš NVO19.