
B9.T1 – Venecijanska komisija uputila brojne preporuke zbog Ustavnog suda
08/07/2025
B9.T3 – Iz Brisela poručili šta je neophodno za završna mjerila u poglavljima 23 i 24
08/07/2025B9.T2 – Nepoštovanje ustavnih odredbi i međunarodnih preporuka u slučaju prestanka funkcije sutkinje Lopičić

HRA BILTEN 9 – TEMA 2
Ustavni sud Crne Gore je 26. juna obavijestio predsjednika Jakova Milatovića da sutkinji Ustavnog suda Desanki Lopičić krajem godine prestaje funkcija zbog isteka dvanaestogodišnjeg mandata. O toj odluci je glasala i sutkinja Lopičić, suprotno preporuci Venecijanske komisije.
Iz NVO Akcija za ljudska prava su protestovali zbog kršenja Ustava i zakona zbog produžavanja funkcije sutkinji Lopičić.
„Protestujemo i zbog nepoštovanja preporuka Venecijanske komisije da se sudije Ustavnog suda uzdrže od odlučivanja o pitanjima koja ih se lično tiču, i da obrazlažu sve svoje odluke. Očekujemo da predsjednik države što prije Skupštini Crne Gore predloži novu osobu na mjesto sutkinje Lopičić i prestane da podržava neustavno djelovanje Ustavnog suda. Apelujemo na izvršnu i zakonodavnu vlast da hitno preciziraju pravni okvir za napuštanje funkcija u Ustavnom sudu u skladu s Ustavom Crne Gore i preporukama Venecijanske komisije“, saopštili su iz HRA.
Iz ove NVO podsjećaju da je sutkinja Lopičić u junu prošle godine ispunila uslove za starosnu penziju, po Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju i da joj je funkcija morala prestati na osnovu Ustava Crne Gore, u kome piše “da sudiji Ustavnog suda funkcija prestaje prije isteka vremena na koje je izabrana kad ispuni uslove za starosnu penziju (čl. 154, st. 1)“.
„Ustavni sud se o tom pravilu i godinama staža sutkinje Lopičić nije izjašnjavao, već je odlučio, bez obrazloženja, da ona funkciju nastavi da obavlja dok joj dvanaestogodišnji mandat ne istekne u decembru“, konstatuju u HRA.
Akcija za ljudska prava je kritikovala i nejednako postupanje od slučaja do slučaja. Sutkinji Dragani Đuranović je funkcija prestala kada je ispunila uslov za penziju, po Zakonu o PIO, dok je u slučaju Budimira Šćepanovića primijenjen Zakon o radu.
„Pretpostavlja se da je primjenjeno pravilo o obaveznom prestanku radnog odnosa sa navršenih 66 godina iz Zakona o radu. Međutim, poznato je da sudije Ustavnog suda nijesu u radnom odnosu u Ustavnom sudu, već su na javnoj funkciji koju uređuje Ustav Crne Gore i pravilima o njenom prestanku. Ustavni sud nikako nije obrazložio svoj stav. Istovremeno, sudijama svih drugih sudova u Crnoj Gori funkcija redovno prestaje kada ispune uslove za penziju propisane ZPIO, po istom ustavnom pravilu koje bi moralo da važi i za sudije Ustavnog suda“, saopštili su iz HRA.
HRA BILTEN 9
- B9.T1 – Venecijanska komisija uputila brojne preporuke zbog Ustavnog suda
- B9.T2 – Nepoštovanje ustavnih odredbi i međunarodnih preporuka u slučaju prestanka funkcije sutkinje Lopičić
- B9.T3 – Iz Brisela poručili šta je neophodno za završna mjerila u poglavljima 23 i 24
- B9.T4 – Veting kao sredstvo borbe protiv korupcije – predsjednik Skupštine poziva na hitnu provjeru imovine i integriteta pravosuđa
- B9.T5 – Vještak medicine naveo da Vesna Medenica može da prati suđenje uz pauze
- B9.T6 – Katnić tražio dostavljanje originalne komunikacije sa Skaj aplikacije, ponovio optužbe na račun tužilaštva i policije
- B9.T7 – Nastavljeno suđenje u predmetu „Tunel“
- B9.KV – KRATKE VIJESTI