
B8.T6 – Presude i uticaj na sudije?
06/06/2025
B8.T8 – Veting u SAD
06/06/2025B8.T7 – Zloupotrebljavaju li sudije pripravnost u crnogorskim sudovima?

HRA BILTEN 8 – TEMA 7
Pripravnost i dežurstva crnogorske sudije skupo naplaćuju. Samo tokom prošle godine, pokazuju podaci Sudskog savjeta koje je objavio Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore, u te svrhe je uplaćeno skoro 730 hiljada eura (530 hiljada na pripravnost).
Istraživanje CIN-CG je pokazalo i da su neke sudije tokom 2024. imale „više sati pripravnosti, nego što taj mjesec ima ukupno sati, kad se oduzme radno vrijeme“.
Tako je, na primjer, predsjednica Osnovnog suda u Plavu Mirjana Knežević u septembru 2024. bila pripravna 554 sata, a taj mjesec je imao za to moguća svega 552 sata. Slično je zabilježeno u sudovima u Rožajama i na Cetinju.
Ipak, iz Sudskog savjeta objašnjavaju da se u tim slučajevima „očigledno radi o tehničkoj omašci u pisanju brojeva prilikom izrade velikog broja rješenja koja se izrađuju svakog mjeseca, te da ti primjeri predstavljaju rijetke izuzetke, a ne pravilo”.
Da su sudije često bile pripravne pokazuju podaci i za Apelacioni sud. Svakog mjeseca je bilo pripravno četiri-pet sudija po više stotina sati, bez ijednog dežurstva. Slično je bilo i u Osnovnom sudu u Kotoru, ali i u većini ostalih sudova širom zemlje.
Zanimljivo je, pak, piše CIN-CG, što krajem prošle godine dolazi do vidljivog smanjenja sati pripravnosti, tj. od momenta kada je za novu predsjednicu Vrhovnog suda Crne Gore izabrana Valentina Pavličić.
Zato se postavlja opravdano pitanje – jesu li sudije zloupotrebljavale omogućena prava?
“Odgovor na ta pitanja treba da da pravosudna inspekcija Ministarstva pravde, koja je nadležna da vrši inspekcijski nadzor nad primjenom Sudskog poslovnika u dijelu sudske uprave”, kazala je za CIN-CG direktorica Akcije za ljudska prava (HRA) Tea Gorjanc-Prelević.
Sudski poslovnik propisuje da “predsjednik suda raspoređuje sudiju za istragu i službenike i namještenike koji će biti u pripravnosti da dođu u sud i određuje pripravnost i drugih sudija, službenika i namještenika radi vršenja poslova koji ne trpe odlaganje”.
„Takva potreba, da pripravnost traje non-stop, treba da bude dokumentovana, u sudu se bilježe dodatni sati, postoji pisani trag o svemu, postoje zapisnici o vijećanju i sl, tako da pravosudna inspekcija može da provjeri da li je bilo osnova za sve te pripravnosti”, zaključila je Gorjanc-Prelević.
Iako je mjesečni raspored pripravnosti u nadležnosti predsjednika sudova, iz Sudskog savjeta su za CIN-CG istakli da aktivno rade na izradi Smjernica za sastavljanje rasporeda pripravnosti i evidenciju rada koji prelazi puno radno vrijeme, čije se usvajanje i objavljivanje očekuje u narednom periodu.
Visoki troškovi pripravnosti i evidentirane nepravilnosti u broju sati sudija ukazuju na nedovoljnu kontrolu i mogućnost zloupotreba u sistemu. Iako Sudski savjet radi na novim smjernicama za bolje praćenje i raspoređivanje pripravnosti, neophodno je hitno pojačati nadzor kako bi se osigurala odgovornost i transparentnost.
Akcija za ljudska prava je uputila ministru pravde dopis sa pitanjem da li je inspekcijski nadzor pokrenut, ali do objavljivanja ovog broja Pravosudnog monitora odgovor nije stigao.
HRA BILTEN 8
- B8.T1 – Apelacioni sud potvrdio – tužiteljki Mitrović sedam mjeseci zatvora
- B8.T2 – Počelo suđenje Katniću, Lazoviću i Čađenoviću – sva trojica negirala krivicu
- B8.T3 – Ponovo počinje suđenje Medenici i Vlahović-Milosavljević
- B8.T4 – Suđenje u predmetu “Tunel“
- B8.T5 – U Upravnom sudu Crne Gore 30 hiljada predmeta na čekanju!
- B8.T6 – Presude i uticaj na sudije?
- B8.T7 – Zloupotrebljavaju li sudije pripravnost u crnogorskim sudovima?
- B8.T8 – Veting u SAD
- B8.T9 – Ostaje kazna za sutkinju Suzanu Mugošu – manja plata i nemogućnost napredovanja
- B8.T10 – Crna Gora i funkcionerske naknade – dok region štedi, mi smo „široke ruke“
- B8.T11 – Mirjana Vučinić kandidatkinja za sutkinju Ustavnog suda, neophodan izbor preostalih kandidata
- B8.KV – Kratke vijesti