
REVIZIONIZAM NIJE VJERA: POZIVAMO NA POŠTOVANJE ČINJENICA I ŽRTAVA
04/05/2025DVOSTRUKO SLAVLJE PREDSTAVE “SMRT U DUBROVNIKU” NA 35. MARULIĆEVIM DANIMA U SPLITU

Predstava Smrt u Dubrovniku, nastala u saradnji Dramskog studija Prazan prostor i Akcije za ljudska prava (HRA), osvojila je nagradu za najbolju predstavu u cjelini i nagradu za dramaturgiju na jednom od najuglednijih pozorišnih festivala u regionu – 35. Marulićevim danima u Hrvatskoj.
Nagrade predstavljaju snažno priznanje umjetničkom timu koji je hrabro otvorio bolne teme iz nedavne prošlosti, suočivši publiku sa istinom o opsadi Dubrovnika 1991–1992. godine. One potvrđuju i značaj suočavanja s prošlošću kroz umjetnost, u cilju izgradnje mostova među ljudima, kao i pravednijeg društva.
Predstava je zasnovana na ličnim i arhivskim materijalima, prikupljenim od pripadnika tadašnjih vojnih i paravojnih jedinica i dobrovoljaca, ratnih veterana, pripadnika JNA i Kontraobavještajne službe, porodica žrtava, kao i supruga ratnih veterana. Tekst predstave je utemeljen u preko 30 svjedočanstava koja su prikupili Akcija za ljudska prava i Prazan prostor.
U obrazloženju glavne nagrade, stručni žiri, koji su činili Neva Rošić (glumica, pozorišna pedagoškinja i rediteljka), Ivan Leo Lemo (reditelj), Magdalena Mrčela (profesorica autorka i pozorišna kritičarka), Nikolina Rafaj (dramaturškinja i dramska spisateljica) i Ozren Bakotić (scenograf), naveo je:
„Asketska posvećenost pronalaženju informacija o mučnoj temi opsade Dubrovnika rezultirala je rijetko viđenim pozorišnim remek-djelom. ‘Smrt u Dubrovniku’ predstava je u kojoj su svi saradnici potpuno beskompromisni i izloženi, ranjivi i ranjeni, laka meta za još jedno preispitivanje istorije koje je zbog osjetljivosti teme moglo završiti podjelama i gorčinom. Međutim, orijentacija kreativnog tima u službi je dviju svetinja – istine i pomirenja. Nezaboravan tekst, studiozna dramaturgija, nadahnuta režija koja pršti od kreativnih rješenja i veličanstvena glumačka izvedba čine ‘Smrt u Dubrovniku’ predstavom koja je dvostruka pobjednica – jer ni potresna povijesna tema ni antologijska izvedba predstave zasigurno neće pasti pod prašinu zaborava”.
Obrazlažući nagradu za dramaturgiju, dodijeljenu Anji Pletikosa, žiri je istakao da iza predstave stoji ozbiljan istraživački rad i izuzetan osjećaj za vrijednost umjetničkog teksta. „Od intervjua do poezije, od zaljubljenog mladića u paklu granatiranja do Ujevićeve ‘Svakidašnje jadikovke’, Anja Pletikosa pronašla je savršenu mjeru u dramaturgiji koja pokazuje studioznost, ljubav i poštovanje prema poslu čiji je krajnji rezultat umjetnički proizvod vrijedan divljenja.”
Pored stručnog žirija, kvalitet predstave je prepoznala i publika. Smrt u Dubrovniku je zavrijedila prosječnu ocjenu gledalaca 4,76 (na skali od 1 do 5). Time je zauzela drugo mjesto, odmah iza predstave “Nije pas beštija”, po tekstu legendarnog splitskog pisca Miljenka Smoje, u produkciji Gradskog kazališta lutaka Split, koja je imala prosječnu ocjenu 4,85.
Reditelj dvostruko nagrađene predstave Smrt u Dubrovniku je Petar Pejaković, a glumačku postavu čine: Slaviša Grubiša, Emir Ćatović, Pavle Prelević, Miloš Kašćelan, Kristijan Blečić i Maša Božović.
Predstava je premijerno izvedena 20. juna 2024. godine u Podgorici, a nakon toga je igrana još tri puta u glavnom gradu Crne Gore. Odigrana je potom u Kolašinu na Korifej festivalu, zatim u Kotoru i Cetinju, a sada nastavlja svoj put suočavanja s prošlošću i povezivanja gostovanjem 9. maja u Sarajevu, u okviru festivala MESS.
Predstava je realizovana u okviru projekta “Opsada Dubrovnika 1991–1992: Sjećanja na rat da se zlo ne ponovi”, koji finansira Evropska unija kroz regionalni projekat “EU podrška izgradnji povjerenja na Zapadnom Balkanu”, a implementira Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori.