NVO Akcija za ljudska prava (HRA) smatra da se u Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnom javnom emiteru RTCG predlaže oduzimanje garancija nezavisnosti RTCG koje nije u skladu s evropskim standardima. U komentarima dostavljenim Ministarstvu kulture, HRA je podržala predlog stručnjakinja koje je angažovao Savjet Evrope, Eve Solomon i Tanje Kerševan Smokvina, da se postojeći zakon ostavi na snazi do daljnjeg, dok se ne ponudi novi nacrt usklađen s evropskim standardima, čijem ispunjavanju Crna Gora teži.
HRA smatra da tri predloga u Nacrtu zakona posebno ugrožavaju nezavisnost RTCG:
HRA upozorava i na potencijalno štetnu namjeru predlagača Nacrta zakona da krug ljudi koji bi mogli doprinijeti javnom interesu Crne Gore angažovanjem u javnom servisu suzi samo na one sa crnogorskim državljanstvom (čl. 25 – izbor članice/člana Savjeta, čl. 48d – izbor članice/člana Upravnog odbora RTCG, čl. 49 – izbor Generalnog direktora RTCG, čl. 50 – izbor direktora RTCG i čl. 53a – izbor Ombudsmana RTCG). Crna Gora spada u red izrazito malih država. Sa svojih oko 622.000 stanovnika Crna Gora je na 40. mjestu od 47 država članica Savjeta Evrope po broju stanovnika, koje sve imaju po jedan nacionalni javni servis – radio i televiziju, uključujući i Rusiju sa preko sto četrdeset i četiri milliona stanovnika i države sa po više desetina miliona stanovnika i više miliona stanovnika. Treba uzeti u obzir da mala država neminovno ima mnogo manji izbor stručnih osoba sa državljanstvom koje mogu doprinijeti nezavisnom i profesionalnom radu javnog servisa i koje uopšte zanima da se time bave. Prema tome, izbor funkcionerki/funkcionera u javnom servisu ne treba uslovljavati državljanstvom, koje samo po sebi ne predstavlja garanciju kvaliteta i posvećenosti opštem interesu javnog informisanja u skladu s međunarodnim standardima.
Na kraju, HRA smatra da je sada neophodna jedna dopuna važećeg zakona o RTCG, koja nije predložena, a to je propisivanje obaveze hitnog vođenja postupka o zahtjevima za zaštitu prava kandidatkinje/kandidata za članstvo u Savjetu RTCG, odnosno članice/člana Savjeta RTCG koji su razriješeni funkcije i konačnog odlučivanja u tim postupcima prije nego što izbor i razriješenje stupe na snagu. Iskustva Slavice Striković, koja od 2015. godine vodi postupak za poništenje odluke o izboru njenog protivkandidata u Savjet RTCG, i Gorana Đurovića, koji od januara 2018. godine vodi postupak za poništaj odluke o njegovom nezakonitom razrješenju funkcije člana Savjeta RTCG, pokazuju da Crna Gora nema djelotvoran pravni lijek protiv nezakonitog odlučivanja većine u Skupštini Crne Gore o izboru i razrješenju članstva u Savjetu, što Goran Đurović pored ostalog tvrdi pred Evropskim sudom za ljudska prava, u postupku koji je pokrenuo uz pomoć HRA i Media Legal Defence Initiative iz Londona.