
B9.T2 – Nepoštovanje ustavnih odredbi i međunarodnih preporuka u slučaju prestanka funkcije sutkinje Lopičić
08/07/2025
B9.T4 – Veting kao sredstvo borbe protiv korupcije – predsjednik Skupštine poziva na hitnu provjeru imovine i integriteta pravosuđa
08/07/2025B9.T3 – Iz Brisela poručili šta je neophodno za završna mjerila u poglavljima 23 i 24

HRA BILTEN 9 – TEMA 3
Ukoliko Crna Gora želi da ispuni sva završna mjerila u pregovaračkim poglavljima 23 (pravosuđe i osnovna prava) i 24 (pravda, sloboda, bezbjednost), posebno u oblastima pravosuđa, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, moraće znatno intenzivnije da radi i da bude politički posvećena. To je navedeno u posljednjem neformalnom dokumentu (non-pejper) Evropske komisije koji se odnosi na naš napredak u poglavljima 23 i 24.
Ocijenjeno je da su u pravosuđu zabilježeni pozitivni početni rezultati, ali i nedovoljna implementacija reformi. U Briselu konstatuju da je potrebno dodatno osnažiti nezavisnost Sudskog i Tužilačkog savjeta i da je neophodno ukinuti članstvo ministra pravde u Sudskom savjetu. Takođe, apeluju na Skupštinu Crne Gore da završi sve obaveze oko popunjavanja upražnjenih mjesta u savjetima (u Sudskom savjetu jedno upražnjeno mjesto, u Tužilačkom dva).
„Skupština mora hitno i odlučno pristupiti imenovanju novih članova u oba savjeta, bez odlaganja“, poručuje EK.
U dokumentu su se osvrnuli i na ocjenjivanje i imenovanje nosilaca sudijskih funkcija.
„Nedostaje poseban zakon o radnim pravima sudija, a nedostaci postojećih pravila o ocjenjivanju sudija i predsjednika sudova još nisu otklonjeni. Crna Gora mora dosljedno osigurati brzo imenovanje na visoke sudske pozicije, zasnovano na zaslugama i transparentnosti“, navode iz Brisela.
Naši evropski partneri su upozorili da poboljšanju stanja u pravosuđu ne doprinose pritisci i komentari visokih zvaničnika na rad sudija i tužilaca, te da to pospješuju nepovjerenje u pravosuđe.
Ocijenjeno je i da je sudska efikasnost nezadovoljavajuća, tj. da imamo više novih nego riješenih predmeta, naročito u Upravnom sudu Crne Gore.
U izvještaju su se osvrnuli i na dešavanja oko Ustavnog suda koja su doprinijela institucionalnoj i političkoj krizi, a nakon što je Skupština sutkinji Dragani Đuranović konstatovala prestanak funkcije zbog sticanja uslova za odlazak u penziju.
„Ova odluka nije bila u skladu sa procedurom predviđenom Ustavom koja zapravo zahtijeva plenarnu odluku Ustavnog suda. Ova odluka izazvala je ozbiljnu krizu u Parlamentu. Ovakvi događaji izazvali su veliku zabrinutost u pogledu poštovanja nezavisnosti Ustavnog suda i podjele vlasti sadržanih u Ustavu“, navodi se u dokumentu.
Ističe se, takođe, da je od suštinskog značaja „da se mišljenje Venecijanske komisije u potpunosti primijeni“, ali i da se poštuju uslovi političkog sporazuma dogovoreni „između vlade i opozicije“.
HRA BILTEN 9
- B9.T1 – Venecijanska komisija uputila brojne preporuke zbog Ustavnog suda
- B9.T2 – Nepoštovanje ustavnih odredbi i međunarodnih preporuka u slučaju prestanka funkcije sutkinje Lopičić
- B9.T3 – Iz Brisela poručili šta je neophodno za završna mjerila u poglavljima 23 i 24
- B9.T4 – Veting kao sredstvo borbe protiv korupcije – predsjednik Skupštine poziva na hitnu provjeru imovine i integriteta pravosuđa
- B9.T5 – Vještak medicine naveo da Vesna Medenica može da prati suđenje uz pauze
- B9.T6 – Katnić tražio dostavljanje originalne komunikacije sa Skaj aplikacije, ponovio optužbe na račun tužilaštva i policije
- B9.T7 – Nastavljeno suđenje u predmetu „Tunel“
- B9.KV – KRATKE VIJESTI