
B7.T8 – HRA na sastanku sa članovima Venecijanske komisije
08/05/2025B7.KV – KRATKE VIJESTI
HRA BILTEN 7 – KRATKE VIJESTI
Suđenje Katniću i Lazoviću dijelom uz kamere
Dio suđenja u predmetu koji će se protiv bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i nekadašnjeg pomoćnika direktora Uprave policije Zorana Lazovića voditi pred podgoričkim Višim sudom, biće audio-vizuelno sniman, odlučio je Vrhovni sud Crne Gore.
Kako je potvrđeno Vijestima iz tog suda, moći će da se snima početak glavnog pretresa, davanje završnih riječi i izricanje presude. Zahtjev za audio-vizuelno snimanje suđenja je podnio Milivoje Katnić, a potom i branioci Zorana Lazovića.
Vijeće Višeg suda u Podgorici potvrdilo je u martu optužnicu Specijalnog državnog tužilaštva protiv Katnića i Lazovića, kojima se stavljaju na teret krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i zloupotreba službenog položaja, kao i nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija. Lazović je optužen i za pranje novca.
Vlada predložila izmjene Ustava Crne Gore
Vlada Crne Gore je na sjednici 17. aprila utvrdila predlog izmjena Ustava koje se odnose na sastav Sudskog savjeta.
Sudski savjet sada čine: ministar pravde, predsjednik Vrhovnog suda, četiri ugledna pravnika koje bira Skupština i četvoro sudija koje bira Konferencija sudija. Međutim, važeći model ne obezbjeđuje većinsko članstvo sudija koje biraju druge sudije, suprotno evropskim standardima.
Iz tog razloga, u diskusiji je ocijenjena opravdanom potreba za promjenom ustavnih odredaba – kako bi većinu u Sudskom savjetu činile sudije koje su izabrane od strane drugih sudija, da ministar pravde više ne bude član Savjeta, te da članovi koji nisu sudije budu birani na osnovu profesionalnih referenci i integriteta, po objektivnim i mjerljivim kriterijumima, kako bi kvalitetno doprinosili radu i ostvarivanju ustavnih i zakonskih nadležnosti ovog tijela.
Ministar pravde Bojan Božović, koji se lično zalagao da ne bude član Sudskog savjeta, ranije je govorio da su izmjene Ustava u tom pravcu usklađene sa preporukama GRECO-a i Evropske unije, i predstavljaju važan korak u sprovođenju Reformske agende, odnosno Plana rasta.
Za uklanjanje članstva ministra iz Sudskog savjeta, kao i za jačanje garancija nezavisnosti i nepristrasnosti članova savjeta koji nisu sudije, godinama unazad zalagala se i Akcija za ljudska prava, ukazujući na potrebu depolitizacije Sudskog savjeta i poštovanje međunarodnih standarda.
HRA BILTEN 7
- B7.T1 – Vesna Medenica slobodna da se kreće Crnom Gorom, osam sudija svjedočilo u njenu korist
- B7.T2 – Odgovornost sudija i državnih tužilaca u Crnoj Gori – rijetka pojava
- B7.T3 – Veting u Moldaviji – u martu tri kandidata dobila crveni karton
- B7.T4 – Zatvaranje Poglavlja 23: Šta još Crna Gora treba da ispuni u oblasti pravosuđa?
- B7.T5 – Povećanje zarada sudija i državnih tužilaca
- B7.T6 – Sudski savjet nije dozvolio “bijeg” sudija iz Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici
- B7.T7 – Varnice na relaciji Ustavni sud – Vrhovni sud, zajednički sastanak moguće rješenje
- B7.T8 – HRA na sastanku sa članovima Venecijanske komisije
- B7.KV – KRATKE VIJESTI