
NEOPHODNA URGENTNA ZAŠTITA ZA DJECU IZ NASILNIH DOMOVA – SISTEM MORA DA SE MIJENJA!
25/07/2025ODUSTATI OD SASLUŠANJA NOVINARKE VESNE RAJKOVIĆ NENADIĆ ZBOG NEOSNOVANE PRIJAVE
26/07/2025PISMO PREMIJERU: POVUCITE PREDLOG ZAKONA O ANB IZ SKUPŠTINSKE PROCEDURE I USAGLASITE GA S LJUDSKIM PRAVIMA

Akcija za ljudska prava, Centar za građansko obrazovanje i Centar za ženska prava uputile su danas pismo premijeru Spajiću kojim su zatražile hitno povlačenje iz procedure Predloga zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB) radi usklađivanja sa Ustavom i međunarodnim standardima.
Posebno smo kritikovale činjenicu da o predloženim rješenjima nije sprovedena javna rasprava, kao i to što nije izvršeno usaglašavanje Predloga zakona sa Ustavom i međunarodnim garancijama ljudskih prava.
Predlog zakona daje ovlašćenja ANB da bez ikakvog nadzora pristupa bazama podataka kako državnih organa i organa lokalne samouprave, tako i pravnih lica i „drugih subjekata“, čime je zaštita ličnih podataka ostavljena na volju službenika državne bezbjednosti, kao u nekoj orvelovskoj državi.
Iako je u aprilu ove godine Komitet za ljudska prava izrazio očekivanje da Crna Gora novim zakonom o ANB obezbijedi garanciju u vidu sudskog odobrenja za pristup bazama podataka koje vode državni organi, ali i pravna lica poput banaka ili NVO, Predlog zakona ne sadrži tu garanciju.
Predlogom zakona se predlaže i ovlašćenje ANB da bez odobrenja suda tajno prikuplja podatke o elektronskoj komunikaciji korisnika, koja sadrži podatke o saobraćaju i lokacijama, kao i podatke o neuspješnom uspostavljanju elektronske komunikacije, što je Ustavni sud još 2014. godine proglasio neustavnim, ukinuvši nekadašnji član čl. 257, st. 2 Zakonika o krivičnom postupku (ZKP). Uvođenje ovakvog ovlašćenja degradira postojeće garancije zakona.
Predlogom zakona je predviđeno i ovlašćenje ANB da bez sudske kontrole prikuplja podatke pregledom informaciono-komunikacionih sistema državnih organa, organa državne uprave, lokalne samouprave, lokalne uprave i pravnih lica koja vrše javna ovlašćenja (čl. 15, tač. 5). I ova mjera ugrožava pravo na privatnost jer omogućava ANB da bez sudskog nadzora pregleda sve elektronske evidencije, uključujući one koje sadrže osjetljive podatke, kao što su zdravstveni kartoni, podaci o socijalnoj zaštiti, poreski i finansijski podaci, informacije o dječjoj zaštiti i druge podatke iz nadležnosti organa državne uprave i lokalne samouprave. Ustavom je garantovano pravo na zaštitu ličnih podataka, a propisano je i da svako ima pravo da bude upoznat sa podacima koji su o njemu prikupljeni, kao i pravo na sudsku zaštitu u slučaju njihove zloupotrebe. Bez sudskog nadzora sprovođenja ovakve mjere, ostvarivanje ovih ustavnih prava praktično nije moguće.
Predlog zakona o ANB je po hitnom postupku upućen u skupštinsku proceduru, a već u utorak je na dnevnom redu nadležnih odbora.
Naše organizacije će o problematičnim rješenjima iz Predloga zakona obavijestiti i međunarodne organizacije koje nadziru stanje ljudskih prava u državi.