
B9.T4 – Veting kao sredstvo borbe protiv korupcije – predsjednik Skupštine poziva na hitnu provjeru imovine i integriteta pravosuđa
08/07/2025
B9.T6 – Katnić tražio dostavljanje originalne komunikacije sa Skaj aplikacije, ponovio optužbe na račun tužilaštva i policije
08/07/2025B9.T5 – Vještak medicine naveo da Vesna Medenica može da prati suđenje uz pauze

HRA BILTEN 9 – TEMA 5
Ubrzanim tokom teče proces koji se protiv nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice i ostalih optuženih vodi pred podgoričkim Višim sudom. U junu je održano sedam ročišta.
Podsjećamo, Miloš Medenica, sin Vesne Medenice, tereti se da je 2019. godine stvorio kriminalnu organizaciju, čiji su pripadnici postali njegova majka i drugi okrivljeni, s ciljem šverca cigareta i protivzakonitog uticaja na sudsku vlast, a radi sticanja nezakonite dobiti i moći. Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv njega i njegove majke, Darka Lalovića, Vasilija Petrovića, Bojana i Marka Popovića, Marka Vučinića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Petra Milutinovića, Ivane Kovačević, Radomira Raičevića, Marjana Bevenje, Steva Karanikića i Gorana Jovanovića i firme Kopad Company, za krivična djela – stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, davanje i primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, šverc droge, nedozvoljeno držanje oružja, nanošenje teške tjelesne povrede i sprečavanje dokazivanja.
Prvo je drugog juna saslušan optuženi Luka Bakoč, koji je negirao navode optužnice. On je govorio o odnosu sa Filipom Đorđevićem na čiji je predlog, kako tvrdi, osnovao firmu Kopad Company. Na ročištu se pojavio i Petar Cerović koji je svjedočio o odnosu sa optuženim Vasilijem Petrovićem.
I sjutradan je proces nastavljen saslušanjem svjedoka. Milija Vukanić, koji je bio načelnik Odjeljenja bezbjednosti Kolašin, negirao je da je imao kontakt sa Vesnom Medenicom, kako su to saopštili službenici policije Mladen Bošković i Predrag Rakočević. Tvrdi da je sa njom komunicirao dva puta, i to poslovno, jer je ona bila štićena ličnost. Potvrdio je da se sa Medeničinim sinom Milošem, optuženim da je organizovao kriminalnu grupu, sastao dva-tri puta.
Nekadašnji načelnik policije u Kolašinu je pred vijećem sutkinje Vesne Kovačević kazao da se nije plašio nekadašnje čelnice Vrhovnog suda i da nije tačno da ga je smjenjivala i zapošljavala.
Nakon Vukanićevog svjedočenja branilac Vesne Medenice Zdravko Begović je konstatovao da je potvrđeno da su policajci Mladen Bošković i Predrag Rakočević dali sračunati svjedočki iskaz, sa ciljem diskreditovanja Vesne Medenice i njenog sina Miloša.
Osim Vukanića, pred sudom je svjedočio i Zoran Đurović. Njegov branilac Miloš Vuksanović je konstatovao da je Đurovićevo saslušanje u SPO i SDT bilo pokušaj „zastrašivanja svjedoka polugama moći“ kako bi saopštio ono što odgovara optužnici.
Četvrtog juna je nastavljeno suđenje saslušanjem svjedoka Filipa Đurovića koji je saopštio da nije povezan sa švercom cigareta i da nije učestvovao u osnivanju firme Kopad Company što je, dva dana ranije, kazao optuženi Luka Bakoč.
Petog juna je advokat Vesne Medenice Zdravko Begović sudu dostavio njenu medicinsku dokumentaciju i apelovao da ročišta ne traju pet sati. Ona je potom sudskom vijeću saopštila da zbog problema sa kičmom nije sposobna da duže prati sudski postupak.
„Ja znam da je moje prisustvo ovdje bitno, ali želim da se moja dokumentacija izvještači. Ne mogu da sjedim pet sati u sudnici i da dođem u situaciju da odem na još jednu operaciju“, prenijele su Vijesti obraćanje Vesne Medenice.
Sjutradan, šestog juna, pročitan je iskaz vještaka medicine Nemanje Radojevića koji je konstatovao da je Vesna Medenica sposobna da prati glavni pretres u sudskom postupku, ali uz pauze od 15 minuta koje treba da budu na svakih 45 minuta. Potvrdio je i da sud treba da joj obezbijedi bolje sjedište.
Njegovim nalazom nije bio zadovoljan advokat Medenice Zdravko Begović, konstatujući da je Radojevićev nalaz odrađen bez trunke medicinske empatije. Zatražio je i da vještak pristupi jednom od narednih ročišta.
Iako je za 16. jun bilo zakazano novo ročište, ono je odgođeno zbog nedolaska okrivljenog Vojina Perunovića.
Dan kasnije, 17. juna, suđenje je nastavljeno čitanjem pisanih dokaza. Kao pisani dokaz, pročitani su tovarni listovi, papiri o tovaru cigareta, otpremnice, carinska dokumenta.
Dva dana kasnije, 19. juna, suđenje je obilježila rasprava Medeničinog branioca Zdravka Begovića i specijalnog tužioca Jovana Vukotića. Begović je tvrdio da je u prostorijama Specijalnog policijskog odeljenja manipulisano sadržajem Medeničinog mobilnog telefona, kao i da je to potvrdio i tužilac Vukotić. Vukotić je sa druge strane saopštio da je jedino Vesna Medenica mogla da obriše aplikacije sa telefona, o čemu je Begović govorio, jer je samo ona imala lozinku za korišćenje uređaja.
Bivša čelnica crnogorskog sudstva je rekla da je zbog navodnog manipulisanja sadržajem iz njenog telefona podnijela krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužilaštvu protiv nepoznate osobe zbog hakovanja uređaja, odnosno zbog navodne zloupotrebe službenog položaja.
Za 20. jun je bilo zakazano suđenje u drugom postupku koji se vodi protiv Vesne Medenice i sutkinje Privrednog suda Milice Vlahović-Milosavljević. Ipak, glavni pretres pred Višim sudom u Podgorici u tom predmetu nije održan zato što je Medenica imala zakazano snimanje na magnetnoj rezonanci. Specijalno državno tužilaštvo je u ovom predmetu optužilo Vesnu Medenicu da je podstrekla sutkinju Vlahović-Milosavljević na zloupotrebu službenog položaja, tj. da spriječi naplatu potraživanja od Medeničinog kuma Rada Arsića (koji je u međuvremenu osumnjičen za utaju poreza i doprinosa i nanošenje štete državnom budžetu). Vlahović-Milosavljević to jeste učinila, ali je na sudu objasnila da to nije uradila pod pritiskom Vesne Medenice, kako je to kazala u prvobitnom iskazu, već po zakonu.
HRA BILTEN 9
- B9.T1 – Venecijanska komisija uputila brojne preporuke zbog Ustavnog suda
- B9.T2 – Nepoštovanje ustavnih odredbi i međunarodnih preporuka u slučaju prestanka funkcije sutkinje Lopičić
- B9.T3 – Iz Brisela poručili šta je neophodno za završna mjerila u poglavljima 23 i 24
- B9.T4 – Veting kao sredstvo borbe protiv korupcije – predsjednik Skupštine poziva na hitnu provjeru imovine i integriteta pravosuđa
- B9.T5 – Vještak medicine naveo da Vesna Medenica može da prati suđenje uz pauze
- B9.T6 – Katnić tražio dostavljanje originalne komunikacije sa Skaj aplikacije, ponovio optužbe na račun tužilaštva i policije
- B9.T7 – Nastavljeno suđenje u predmetu „Tunel“
- B9.KV – KRATKE VIJESTI