Blizu 50 NVO i preko 30 urednika i novinara crnogorskih medija uputili su danas otvoreno pismo predsjedniku Vlade Crne Gore, Dušku Markoviću sa zahtjevom da odloži održavanje javnih rasprava i konsultacija o izmjenama Zakona o slobobodnom pristupu informacijama do okončanja epidemije virusa korona.
Zahtjev da se rasprava o ovom zakonu održi su prethodno podržali i Transparency International iz Berlina, Access Info Europe iz Madrida, globalna mreža istraživačkih medijskih centara OCCRP i experti u oblasti prava na slobodan pristup informacijama.
OTVORENO PISMO PREDSJEDNIKU VLADE
Poštovani predsjedniče Vlade,
Pozivamo Vas da do okončanja epidemije odložite održavanje javnih konsultacija o izmjenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama, koje predviđaju brojna ograničenja za rad istraživačkih novinara i nevladinog sektora.
U situaciji kada se očekuje vrhunac epidemije virusa korona i atmosferi neizvjesnosti više nego ikada je potrebno da građani imaju puno povjerenje u institucije države, a lažne vijesti mogu imati ogromne posljedice. Zbog toga smo očekivali da će Vlada raditi na povećanju otvorenosti institucija, u saradnji sa medijima i nevladinim sektorom, umjesto da u ovakvim trenucima stvara uslove da krije još više informacija.
Odluka Ministarstva da baš sada stavi na raspravu Zakon o slobodnom pristupu informacijama zasigurno ne doprinosi povjerenju građana u rad Vlade. Taj zakon su oštro kritikovali novinari, aktivisti nevladinog sektora i strani eksperti, a Evropska komisija je više puta ukazivala na loš zakonski okvir i na još goru praksu institucija. Uočili smo da je Ministarstvo javne uprave u petak produžilo rok za dostavljanje komentara do 13. aprila, i najavilo da će poslije toga organizovati raspravu putem video konferencije.
Podsjećamo Vas da je sada posebno izražena potreba za tačnim i provjerenim informacijama kako bi se izbjegla poplava lažnih vijesti. To neće biti moguće ako institucije nastave da kriju informacije, a naročito ukoliko za to dobiju zakonsko utemeljenje koje će postojati ukoliko se ovakav zakon usvoji.
Naime, i ova verzija izmjena zakona sadrži brojne norme koje, suprotno Ustavu i standardima, sužava prava građana na informacije u posjedu državnih organa, a posebno ograničavaju rad istraživačkih novinara i nevladinog sektora.
Iako možemo da pošaljemo detaljnije primjedbe do 13 aprila, ne vidimo da je konsultacije o ovako važnim pitanjima svrsishodno održavati video linkom u ovakvoj situaciji kada ni Skupština ne održava sjednice, pa ponovo apelujemo da se cijela stvar odloži dok se stanje stvari ne vrati u normalu.
Predloženim izmjenama institucijama se omogućava da kriju još više informacija nego do sada, a uoči izbora političkim partijama se ukida obaveza da objavljuju informacije o svim finansijama. Nije propisano šta se može podvesti pod poslovne ili poreske tajne i pod kojim uslovima se mogu sakriti podaci koji se razmjenjuju sa drugim državama ili međunarodnim organizacijama. Istovremeno, sudovima i tužilaštvima se omogućava da sakrivaju sve podatke o sudskim postupcima i istragama.
Međutim, u trenutku kada je zvanično proglašena epidemija, dok su građani zatvoreni u svojim kućama, i nakon što su uvedena brojna ograničenja kretanja i okupljanja, ne postoje elementarni uslovi za održavanje smislene javne debate o ovom pitanju. Rasprava o Zakonu u doba epidemije se nikako ne uklapa ni u započeti dijalog u okviru “Savez za Evropu” koji ste pokrenuli i u potpunosti negira sve ono što je predstavljeno kao cilj te inicijative.
Nadamo se da je odluka o održavanju javnih konsultacija o Ustavnom pravu građana na pristup informacijama u doba epidemije, bila ishitrena i zato Vas pozivamo da tek nakon što građanima bude omogućeno učešće na javnim skupovima održite adekvatnu javnu raspravu o ovom Zakonu.
Dolje potpisane NVO, urednici medija i novinari:
Urednici i novinari