Predstavnici više nevladinih organizacija zatražili su danas od poslanika Skupštine Crne Gore da učine sve što je u njihovoj moći i da od predstavnika Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta zahtijevaju obavezivanje tog resora da se posveti jednom od ključnih segmenata društva – na prvom mjestu pripremi nove školske godine i gradnji nepartitokratskog sistema koji će moći da osmisli i realizuje kvalitetne promjene.
„Umjesto toga, dodatno je opterećen posljednjih mjeseci. Slabe tačke i greške koje su do sada bile dio obrazovnog sistema su nam poznate, zbog čega moramo da se posvetimo upravo njihovom prevazilaženju, a ne da nastavljamo sličnu praksu kao do sada. Neposvećenost promjenama koje bi djeci, prosvjetnim radnicima i roditeljima konačno mogle donijeti napredak, znanje i posvećenost, pozivaju na hitnu reakciju. Da li je moguće da se nakon najkompleksnije školske godine ikada, a mjesec prije početka nove, bavimo nastavljanjem politizacije zapošljavanja u obrazovnim ustanovama?! Da li smo nesvjesni koliko nam je političko zapošljavanje lošeg donijelo u obrazovanju do sada“, navodi se u dopisu upućenom poslanicima.
Predstavnici NVO ocjenjuju da ni prethodnih godina nijesu izglasani pravični zakoni, koji je trebalo da omoguće da se uprave škola biraju na osnovu stručnih kvalifikacija i da se sprovedi obrazovna refoma koja će dati kvantitativne i kvalitativne rezultate.
„Nijeste adekvatno reagovali kada su nam djeca i prosvjetni radnici i roditelji funkcionisali u eksperimentalnim uslovima i nikad većim socijalnim i obrazovnim razlikama u toku prošle školske godine. Sada morate reagovati jer ne smijemo dozvoliti da se nastave eksperimenti nad našom djecom, koja za oko mjesec treba da se vrate u školske klupe, a niko ne zna kako. Niti postoji plan, niti je zacrtan cilj, a ako ih ima, javnost nije sa njima upoznata jer Ministarstvo sa javnostima šturo komunicira“, stoji u dopisu.
Djeluje, kako ocjenjuju, da ni premijer ni potpredsjednik Vlade ujedno i predsjednik Savjeta za prava djeteta, nemaju vremena time da se bave, iako se prevashodno na njih na vrijeme apelovalo. Umjesto odgovora njihove službe su obavijestile su javnost o kolektivnom odmoru kompletne Vlade i njenih resora u toku avgusta, što je dodatno, smatraju u NVO sektoru, podstaklo neizvjesnost koje ne nedostaje od početka epidemije.
Zbog svega navedenog, potpisnici apeluju na poslanike da u Parlamentu od resornog Ministarstva zatraže odgovore na sljedeća pitanja:
Od poslanika je zatraženo i iniciranje izmjena Opšteg zakona o obrazovanju kojim će se izbor direktora ubuduće urediti na način koji će garantovati transparentnost, profesionalizaciju i depolitizaciju, a na osnovu predloga prosvjetnih radnika, stručne zajednice i nevladinih organizacija.
„Podsjećamo da su takvi zahtjevi i prethodnih deset godina poslanicima poslati više puta upravo od prosvjetnih radnika, stručne zajednice i nevladinih organizacija“, zaključuje se u dopisu upućenom poslanicima.